Oyun

Downtown Mafia Nedir?

Downtown Mafia DynamicNext tarafından geliştirilen Android ve iOS sistemleri üzerinden oynanabilen çok oyunculu online (MMO) bir oyundur.

 

Fiyatı nedir?

Downtown Mafia ÜCRETSİZDİR.

 

Oyundaki amaçlar nelerdir?

Her oyuncu amaç ve görevleri seçtiği kişilik doğrultusunda belirleyebilir. Bu görevler çeşitli olabilir:

Karakter seviyesi (Level)

Sahip olunan ekipmanlar

Çatışma Rekoru

Gelir Akışı

Tamamlanan görevler

Banka Hesabı

ve bunun gibi.

 

Hangi kişilikler vardır?

Her oyuncu oyunun hemen başında bir kişilik seçer. Bu kişilik, oyunun ilerleyen zamanlarında sadece Elmas (Diamond) kullanılarak ya da resetleyerek değiştirilebilir. Bu kişiliklerin birbirlerine göre değişik rekabet yönleri vardır:

Runner (Vurkaççı): Daha hızlı Stamina kazanır.

Fighter (Savaşçı): Daha hızlı Enerji kazanır.

Hustler (Girişimci): Daha hızlı Para kazanır.

 

Oyun Ölçütleri

Nedir bunlar?

Nakit: Elinizde bulunan ama bankada olmayan paradır. Görev yaparak, savaşarak ve işlere yatırım yaparak kazanılır. Sizinle savaşan diğer oyuncular tarafından çalınabilir.

Gelir:  Nakitin hemen altında bulunur. Sabit bir değerle sahip olduğunuz işlere bağlı olarak size nakit kazandırır.

Tecrübe: Sahip olduğunuz tecrübe ve bir sonraki seviye için gereken miktarı gösterir. Görev yaparak ve savaşarak kazanılır.

Seviye:  Bulunduğunuz seviyeyi ( Level ) gösterir.

Sağlık: Karakterinizin anlık sağlık durumunu gösterir. Bir oyuncuya saldırdığınız ya da saldırıya uğradığınız zaman azalır. Eğer %25’in altına düşerse diğer oyunculara saldıramaz ve ve diğer oyunculaar tarafından saldırılamazsınız. Bittiğinde sabit bir hızda kendiliğinden düzelir ancak hastaneye gidip bankada bulunan paranızdan harcayarak anında iyileşebilirsiniz. Maksimum sağlık puanınızı yetenek puanlarını kullanarak arttırabilirsiniz.

Enerji: Diğer oyuncularla savaşmak için kullanılır. Bittiğinde sabit bir hızda düzelir. Maksimum Enerji yetenek puanları kullanılarak attırılabilir.

Stamina: Görevler sırasında kullanılır. Sabit bir hızda düzelir. Maksimum Stamina yetenek puanları kullanılarak attırılabilir.

 

Nasıl Oynanır?

Görevler:

Görevler tecrübe, nakit ve diğer görevlerde işinize yarayacak çeşitli ekipmanları kazananmanın bir yoludur. Görevler dünyanın farklı şehirlerinde ve şehirlerin farklı mahallelerinde yer alabilir.

Tüm görevlerin belirli gereklilikleri vardır; Stamina, Ekip büyüklüğü, Ekipman ve Seviye gibi.

Seviyeniz ilerledikçe ek şehirler, mahalleler ve görevler açılacaktır.

Çatışma:

Diğer oyuncularla çatışarak tecrübe ve nakit kazanırsınız. Her çatışma sağlığınızdan bir miktar götürecektir. Çatışabilmek için en azından 16 sağlık ve 1 enerjiniz olmalıdır. Çatışmanın sonucu ekibinizin büyüklüğüne ve kullandığı silahlara bağlıdır. Bir çatışmada, saldırırken ya da savunurken, ekip üyeleri otomatik olarak, satın alınarak sahip olunan en iyi silah, zırh, araç ve özel güçlerle donatılır. Her ekip üyesi çatışmada kullanmak üzere 1 silah, 1 zırh, 1 araç ve 1 özel güce sahiptir. Paralı askerleriniz olması durumunda gücünüze fazladan 1 silah, 1 zırh, 1 araç ve 1 özel güç katarlar. Saldırı sırasında kullanılabilecek maksimum ekip üyesi sayınız, seviyeniz X 5’tir. 

Hedef Listesi ( Hit List ) :

Diğer oyuncuların kellesine ödül koyabilirsiniz. Bu oyuncular hedef listesine eklenir ve diğer oyuncular ödülü almak için bu kişiye saldırırlar. Ödül ancak bu kişi öldürüldüğünde yani sağlığının 0 olması durumunda verilir. Bu yöntem intikam almak için iyi bir yoldur.

Rakip Listesi ( Rival List )

Sizi yenen oyunculardan intikam almanın bir diğer yolu da rakip listesidir. Bu liste sizi yenen oyuncuların kaydını tutar. Bu liste üzerinden onlara sizi yendikleri sefer kadar saldırabilirsiniz.

Bölüm sonu patronu ( Boss ) savaşları:

Belirli bölgelerin Bossları bu listede bulunur. Özel ödüller kazanmak için onları yenebilirsiniz ama saldırabilmek için Yağma (Loot) görevlerinden elde edeceğiniz bazı özel maddelere ihtiyaç duyacaksınız.

Cephanelik ( Armory )

Toplamda 4 kategoride toplanan (Silahlar, Zırhlar, Araçlar ve Özel) ve ekip üyeleri tarafından çatışmalarda kullanılan ekipmanlardır. Seviyeniz yükseldikçe daha geniş bir cephaneliğe ulaşırsınız. Bazı ekipmanlar sadece bir kereliktir, bu da demektir ki çatışma bittiğinde bu ekipman da bitecektir. Bu ekipmanlardan bazıları görevler sırasında  bu ihtiyaç duyulduğunda kullanılıp tüketilecektir. Yağmadan elde edilecek ekipman satın alınamaz ve sadece görev tamamlanarak elde edilebilir.

Paralı Askerler ( Mercenaries ):

Hem saldırıda hem de savunmadaki gücünüzü arttırırlar. Her bir paralı asker (Merc) türü belirli bir savunma saldırı gücüyle birlikte gelir. Bir saldırıda bir Merc  1 silah, 1 zırh, 1 araç ve 1 özel güce sahiptir. Ekip gücünüze güç katar. Saldırıda kullanılabilecek en fazla paralı asker sayısı seviyeniz X 5 kadardır.

İş ( Business ):

Bir oyuncu parasını iş kollarına yatırarak gelirini arttırabilir. Sabit bir şekilde, bu iş kollarından gelen paraya gelir denir. İşletmelerin fiyatı satın alındıkça daha da artar. Bu yüzden bir kerede maksimum işletme alınmalıdır.

Sabit Gider:

Cephanelikteki bazı ekipmanlar sabit gider oluşturur. Bu gider gelirinizden otomatik olarak düşer. Eğer bu sabit gideri karşılayacak geliriniz yoksa geliriniz negatif olur ve nakitinizden alınarak karşılanır.

Banka:

Nakitinizi daha güvenli bir şekilde korumak için bankaya yatırabilirsiniz. Bankaya yatırmak istediğiniz nakit paranın %10’u komisyon olarak kesilir. Buradaki para diğer oyuncular tarafından alınamaz ve güvendedir. Ekipman ve iş satın almak için bankadan paranızı çekmek için herhangi bir ücret alınmaz.

Hastane:

Sağlığınız düşük olduğunda hastaneye giderek doldurabilirsiniz. Bu hizmetin karşılığı banka hesabınızdan kesilir yani nakit ödeyemezsiniz.

Ekip Kaydı:

Her oyuncuya oyuna başlarken kendine has bir ekip kodu verilir. Diğer oyuncuları, eğer kodlarını biliyorsanız ekibinizde yer alması için davet edebilirsiniz. Alternatif olarak diğer oyuncular da sizin kodunuzu girerek sizi davet edebilirler. Bu davetlerin oyuncular tarafından bizzat kabul ya da reddedilmesi gerekir. Biri sizi davet ettiğinde bildirim alırsınız.

Ekip arayan diğer oyuncuları bulmak için oyunun resmi Facebook hesabını kullanabilirsiniz.

http://www.facebook.com/DTMafia

Big Jim:

Oyuncular, oyun içi özel ekipmanları alabilmek için gerekli Elması buradan alabilir.

Bulunduğunuz bölgeye gore alımları:

1)  Android için Google Play

2)  Apple ürünleri için iTunes

3)  Web için Facebook

Üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Alımlarınızda karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunu hızla çözmek için dev@dynamicnext.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Çete Savaşları (Gang Wars)

Çete Nedir?

25. Seviyeyi geçen her oyuncu çete kurabilir , lideri olabilir ve 10. Seviyeyi geçen her oyuncu bir çeteye üye olabilir. Bir çete en fazla 10 oyuncudan oluşabilir. Bir çeteye katılmak için çetenin sayfasından talep gönderebilirsiniz. Bir davet yalnızca çetenin lideri ya da onun sağ kolu tarafından onaylanabilir. Lider herhangi bir çete üyesini sağ kolu olarak belirleyebilir. Çetenin yalnızca bir lideri olabilir. Çift liderli bir çete savaş davetlerini kabul edemez. Yarattığınız bir çeteyi terketmek isterseniz önce çeteye yeni bir lider belirlemelisiniz. Savaş davetleri sadece lider ya da sağ kolu tarafından kabul edilebilir. Davet kabul edildiğinde savaş hazırlıkları için 10 dakika süreniz vardır.

Nasıl Savaşılır?

Savaş başladığında, düşman çeteyi yenmek için 24 saatiniz var. Bu süre boyunca çeteniz üye alımı ve çıkarımı yapamaz ya da başka bir çeteyle savaşamaz. Bir düşmana saldırmak ve yenmek ( normal menüden, rakip listesinden ya da hedef listesinden olmayan yani sadece çete menüsünden yapılan ) çeşitli puanlar kazandırır ve savaş ölçütünü sizin yönünüzde arttırır. Bir düşmana saldırmak ve öldürmek ekstra puan kazandırır; galibiyet 10 puan, öldürmek 20 puan. Her bir saldırının kazanılması size bir miktar tecrübe kazandırır ama kazanılan nakit para ganimet olarak ayrılır. Bir düşman sizinle aynı ekipten olsa da çete savaşlarında ona saldırabilirsiniz. Her seviyeden oyuncuya saldırabilir ve saldırılabilirsiniz. Ayrıca savaş sırasında enerji doldurabileceğiniz hastane yoktur.

Ne Kazanılır?

Savaş sonunda ganimet kazanan takımın olur. Çete lideri %20 alır, kalanı da çete üyeleri arasında eşit oranda paylaştırılır. 24 saatin sonunda çeteler yenişemezse, savaş biter ve kimse ganimet alamaz.

Serbest Vuruş  ( Free Hit)

Bir çete üyesiyseniz, çetenizin diğer üyelerine saldıran ve onları öldüren kişilere, seviyesine bakılmaksızın saldırabilirsiniz. Bu şekilde çete üyeleri birbirine göz kulak olur ve korur.

 

Mahalle Savaşları ( Turf Wars )

Mahalle Nedir?

Mahalleler çeteler tarafından sahip olunabilen ve yönetilen alanlardır. Mahallenin sahipleri bu mahalleden düzenli para toplar ve çete üyelerine dağıtır. Yalnızca çete lideri tarafından OPERASYON SORUMLUSU ( OPERATOR ) olarak belirlenen çete üyesi bu parayı toplayabilir. Eğer operasyon sorumlusu iki kez üstüste parayı toplamazsa, çete mahalleyi kaybeder ve diğer çeteler mahalleyi sahiplenebilir.

Mahalle Savaşı Nedir?

Her bir çete en fazla 5 mahalleye sahip olabilir. Diğer çeteler bu mahalleler için sizinle mücadeleye girebilir. Mücadele teklifinde bulunulduğunda çatışma bir saat içerisinde başlar. Mahalle savaşlarının kuralları normal savaşlara göre biraz daha farklıdır. Mahalle savaşlarında ağırlıklı puan sistemi uygulanır: Galibiyet en fazla 10 puan, öldürme en fazla 20 puandır ve her ikisi de oyuncular arası seviye farkı gözetilerek belirlenir. Eğer savaş 24 saat sürer ve mahalleyi almak için saldıran, mahallenin sahibini yenemezse mahalle sahibinde kalır. Birkaç mahalleyi tutan bir çete mahallelerini birçok çeteye karşı korumak zorunda kalacaktır.

Ölüm Savaşı (Deathmatch)

Ölüm Savaşı Nedir?

Ölüm savaşında birçok çete birbirine karşı savaşır. Savaşı kaybeden çete çıkarılır ve en sona kalan 1 çete kazanan ilan edilir. Savaşın kuralları Ölüm savaşının türüne göre değişir:

Raw Mettle ( Sırf Cesaret ): Bu türde Elmas gerektiren silahlar dışındaki silahlar kullanılır. Ayrıca paralı asker kullanılamaz.

100 Posse ( 100 Ekip ): Bu türde en fazla 100 ekip kullanabilirsiniz.

Power Off ( Güç Kapalı ): Bu türde saldırı ya da savunma geliştirmeleri kullanılamaz. Aynı şekilde güç arttırımları da kullanılamaz.

Death Race ( Ölüm Yarışı): Bu türde sadece araçlar kullanılabilir. Silah, zırh ve paralı askerler yoktur.

The Riot ( İsyan ): Bu türde sadece bir kerelik cephanelik kullanılabilir. Paralı asker ve güç arttırımları yoktur.

No Holds Barred ( Bütün Güç): Bu türde bir sınırlama bulunmamaktadır.

Ölüm Maçına nasıl katılırım?

Çete lideri ya da sağ kolu çeteyi maç için bir iddia üzerinden listeler. Maç diğer çetelerin katılımıyla başlar. 24 saat içinde bir çete en fazla 5 maça katılabilir ve en fazla 2 maç kazanabilir. Çetenin katılacağı maç türü oyun tarafından rastgele belirlenir.

Ne kazanılır?

En sona kalan çete toplam yağma parası X 2 kadar para kazanır. Ayrıca iddiayı arttıran oyuncu iddianın 5 katını geri alır. Her bir maç ayrı ayrı sayılır ve maç sonucuna göre çete 2 kat fazla yağma parası kazanır.

Turnuva

Turnuva nedir?

Turnuvalar Elmas, özel ekipman ve para ödülü kazanılmasını sağlayan etkinliklerdir.

Turnuva Alanına girebilmek için, bir çete, turnuva devam ederken bir savaş kazanmalıdır.

Bir turnuvada çeteler KIRMIZI ve MAVİ olarak iki tarafa ayrılır. Turnuva sürdüğü müddetçe her iki taraf birbirine karşı savaş kazanmaya çalışır ve bunun sonucunda puan kazanırlar ( galibiyete bakılarak verilir ).

Turnuvanın son saatlerinde Sıcaklık Modu ( Heat Mode) aktif olur ve bu süre zarfında galip gelen çeteler iki kat puan kazanır. Ayrıca KIRMIZI ve MAVİ puan ölçütleri gizlenir.

ÖNEMLİ: DOWNTOWN MAFIA dünyanın her yanından oyuncuların olduğu uluslararası bir oyundur. Renkler ( KIRMIZI ve MAVİ ) tamamen rastlantısal olarak belirlenmiş olup herhangi bir gerçek oluşumu ve topluluğu ifade etmemektedir.

Ölüm maçları, mahalle savaşları ve normal çete savaşları turnuvada kazanılan puanlara etki eder fakat puanlar yalnızca diğer renkteki çeteyi yenince kazanılır.

Turnuva sonunda, daha fazla puanı toplamış taraf kazanır. Kazanan tarafta yer alan tüm çeteler turnuva ödülü almaya hak kazanır.

Ayrıca, hangi tarafta olduğuna bakılmaksızın kazanılan puan göz önüne alınarak özel para ödülleri kazanılır.

 

Antrenman

Oyunda kendinizi daha güçlü hale getirmek için değişik ANTRENMAN türleri bulunur. ANTRENMAN size savaş sırasında kullanabileceğiniz özel güç arttırımları kazandırır ancak bu arttırımlar farklı zamanlar içerisinde tükenir. Bu yüzden düzenli antrenman yaparak yararlarını en üst düzeye çıkarmanız gerekir.

Aşağıda ANTRENMAN ile sağlanan güç attırımları bulunur:

AGILITY ( Çeviklik )

Ekibinizin çevikliğini dövüş kulübünde geliştirebilirsiniz. Bu antrenman Stamina harcar ve ekibinizin savaşlar sırasında daha hızlı olmasını sağlar... Kullanımında ekibinizin toplam Saldırı gücünü ( ATTACK POWER ) arttırır ( 25 yetenek puanına denktir ).

ENDURANCE ( Dayanıklılık )

Ekibinizin dayanıklılığını spor salonunda geliştirebilirsiniz. Bu çalışma Stamina harcar ve ekibinizin ağır darbelere daha uzun süre dayanabilmesini sağlar... Kullanımında ekibinizin toplam Savunma gücünü ( DEFENSE POWER ) arttırır ( 25 yetenek puanına denktir ).

ACCURACY ( İsabet )

Ekibinizin isabetini poligonda ( SHOOTING RANGE ) geliştirebilirsiniz. Bu antrenman hem Stamina hem de Enerji harcar. Ekibinizin size denk düşmanlara karşı savaşta kritik vuruşlar yapmasını ekipmanlarınızın isabet oranını %25 arttırarak sağlar.

VEHICLE TACTICS ( Araç Taktikleri )

Ekibinizin araç taktiklerini yarış pistinde ( RACE TRACK ) geliştirebilirsiniz. Bu antrenman Stamina harcar ve ekibinizin araçları daha iyi kullanmasını sağlar... Kullanımda araçlarınızın gücünü %25 arttırır.

ARMOR TACTICS ( Zırh Taktikleri )

Ekibinizin zırh taktiklerini MECH SHOP denilen mekanik markette geliştirebilirsiniz. Bu antrenman Stamina harcar ve ekibinizin zırhları daha iyi kullanmasını sağlar... Kullanımında zırh gücünüzü %25 arttırır.

WEAPON TACTICS ( Silah Taktikleri )

Ekibinizin silah taktiklerini PRIVATE MILITA CAMP denilen özel milis kamplarında geliştirebilirsiniz. Bu antrenman hem Stamina hem de Enerji harcar. Ekibinizin silahları daha iyi kullanmasını sağlar... Kullanımında silahların gücünü %25 arttırır.

Bileşik Hesap ( Cihazlar arası )

Bileşik Hesap nedir?

Downtown Mafia oyuncularına bileşik hesap özelliğini sunar. Android, Facebook, iOS, Chrome Store ya da websitesinde oynayan tüm oyuncular birbiriyle aynı platformda oynar. Ayrıca isterseniz bir platformdan diğerine geçiş yapabilirsiniz. Bu demek oluyor ki, cihazınızı kaybetmeniz durumunda dahi hesabınıza Gmail ya da Facebook hesabınızı bağlayarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Facebook ile bağlanın

Facebook’taki arkadaşlarımla oynayabilir miyim?

Evet, Facebook’taki arkadaşlarınızla oynayabilir ve onları ekibinize dahil edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Recruit ( Kayıt ) sekmesine giderek Facebook’a bağlan tuşuna basmanızdır. Bu şekilde Facebook arkadaşlarınıza davet gönderebilirsiniz.

Avatar

Özel Avatarımı nasıl ayarlayabilirim?

Oyun içi avatarınızı değiştirmek çok kolaydır. Yapmanız gereken profil sayfasına giderek ‘Edit’ düzenle seçeneğini kullanmaktır. Avatar belirlemek için sadece Gravatar hesabına ihtiyacınız vardır. Gravatar (gravatar.com ) avatar yaratmak için en iyi ve güvenilir yoldur. Email hesabınızı kullanarak kayıt oluşturun ve kullanmak istediğiniz resmi yükleyin. Oyun içerisinde aynı email’ı kullanırsınız ve biz de otomatik olarak Gravatar’dan sizin resminizi alırız.

Hesap Sıfırlama

Adımı değiştirebilir miyim?

Evet. Profil sayfasında bulunan ‘Edit’ düzenle seçeneğine ulaşıp gerekli bölüme ulaşabilirsiniz.

Kişiliğimi değiştirebilir miyim?

Evet. Profil sayfasında bulunan ‘Edit’ düzenle seçeneğine ulaşıp gerekli bölüme ulaşabilirsiniz. Ardından istediğiniz kişiliği seçebilirsiniz.

Oyunu sıfırlayıp en baştan başlayabilir miyim?

Evet. Profil sayfasında bulunan ‘Edit’ düzenle seçeneğine ulaşıp gerekli bölüme ulaşabilirsiniz. Ancak unutmayın, oyunu sıfırlamak oyundaki tüm ilerlemenizi; tecrübe puanları, seviyeyi,parayı, görevlerinizi, sahip olduğunuz iş ve ekipmanların hepsini silecektir. Yalnızca elinizde bulunan elmaslar,elmas envanteri, elmaslı paralı askerleriniz ve elmaslı ekipleriniz kalacaktır.

Kurtarma

Telefonumu kaybettim / sıfırladım. Oyunu tekrar kurduğumda eski hesabımı kurtarabilir miyim?

Evet, eğer bileşik hesap özelliğini açtıysanız yani hesabınızı Facebook veya Gmail ile bağladıysanız kurtarabilirsiniz. Sadece aynı hesabı kullanarak giriş yapmanız yeterlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Eski hesabımı yeni cihazıma nasıl alırım?

Gmail ya da Facebook bağlantısı yaptıysanız bu çok kolay. Oyunu kurun ve Gmail ya da Facebook hesabınızla giriş yapın.

 

Neden bölüm sonu patronunu (Boss) yendikten sonra yetenek puanlarını alamadım?

Yetenek puanları her Boss’u yenişinizin ilk 10 seviyesinde verilir. Bu noktadan sonra Boss’ların zorluk derecesi değişmez. Son seviye Boss ( 21. Seviye ) galibiyetinde bu Boss size paralı asker olarak verilir.

 

Neden Görev tamamladıktan sonra yetenek puanı kazanmadım?

Görev tamamlamak size yetenek puanı vermez. Sadece Elmas ve özel güç arttırım ekipmanları verir.

 

Şehirde uzmanlıkta daha az yetenek puanı kazandım. Neden?

Her şehirde uzmanlık sonucu kazanılan yetenek puanları şehirden şehire farklılık gösterir. Baştakiler az sondakiler daha çok verir.

 

Görevi tamamladığımda yağma kazanamadım. Neden?

Yağma ekipmanları özel görev sonunda rastlantı sonucu alınır. Görevde uzmanlaştıktan sonra dahi ekipman bulmak için görev yapmaya devam edebilirsiniz.

Yağma ekipmanları için ipuçlarını nereden bulurum?

Bir ekipmanın resmine tıklayarak hakkında ipucu alabilirsiniz.

 

Neden cephanelik ekipmanlarını toptan alamıyorum?

Resmine tıklayarak toptan alabilirsiniz.

 

Neden bankaya daha fazla para koyamıyorum?

Banka bulunduğunuz seviyeye göre size bir limit belirler. Seviyeniz arttıkça bankaya daha fazla para koyabilirsiniz.

 

Oyun yavaş çalışıyor, ekranda titremeler var. Neden?

Bu sorunu gidermek için ‘SET’ seçeneğinden ‘Optimize Scroll’ seçeneğini açmalısınız.

 

Elmas satın aldım ama henüz elime geçmedi. Neden?

Cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin. Eğer sorun düzelmediyse, bize dev@dtmafia.com adresinden ulaşın ve hemen düzeltelim.